Tuja szmaragd

Categories: Drzewa iglaste

Stanowisko:

Najbardziej lubi stanowiska słoneczne, jednak równie dobrze znosi stanowiska zacienione.

 

Gleba:

Każda odmiana żywotnika lubi glebę dobrze przepuszczalną, żyzną i wapienną. Najlepsze są o wysokim poziomie wód gruntowych.

 

Sadzenie :

Przed posadzeniem tui usuwamy trawę i chwasty, a następnie wykopujemy duł wielkości 2-3 razy większy niż bryła korzeniowa, głębokości około 30-40 cm. Do dołu należy nasypać kompostu, torfu i ziemi rodzimej. Wkładamy do środka sadzonkę, a po zasadzeniu wyrównujemy powierzchnię i ścielimy ściółką. Odległość miedzy roślinami przy sadzeniu w rzędzie (żywopłot) wynosi 0,5-0,6 m.

Przycinanie:

Tuje zaczynamy podcinać najwcześniej rok po posadzeniu. Przycinamy je każdej wiosny na przełomie marca i kwietnia, skracając ubiegłoroczne przyrosty do połowy ich długości . Usuwamy wszystkie niepotrzebne pędy oraz martwe(suche) gałązki.

Podlewanie:

Tuje kiepsko znoszą suszę, dlatego należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu w tym okresie. Jeśli zapewnimy tui odpowiednią wilgotność podłoża, wówczas wynagrodzi nam to znacznym przyrostem rocznym. Tuje podlewamy najlepiej wieczorem lub rano, nie lejemy wodą po roślinie tylko prosto na ziemię pod roślinę.

Ściółkowanie:

Zaleca się stosowanie ściółki pod tujami, ponieważ mają krótkie korzenie, które sprawiają, że ma ona ograniczony dostęp do wody i składników pokarmowych. Ściółka natomiast świetnie je magazynuje oraz jest źródłem próchnicy. Zapewnia ona tujom wilgoć, składniki odżywcze, prawidłowe pH gleby oraz chroni przed mrozem.

 

Nawożenie:

Tuje nawozimy od wczesnej wiosny do końca lipca nawozami azotowymi z dodatkiem magnezu a podczas jesieni nawozami potasowymi i fosforem. Nie należy stosować nawozów azotowych jesienią, ponieważ pobudza on rośliny do wzrostu przez co stają się bardziej wrażliwe na mróz podczas zimy oraz są słabsze.
 

Share this