Tuja columna

Categories: Drzewa iglaste

Pokrój:

Jest to wąska, kolumnowa odmiana żywotnika zachodniego o silnym wzroście, może osiągnąć w ciągu 10 lat nawet 10 m wysokości. Ulistnienie ciemnozielone. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy, jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie.

 

Owoce:

Drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.) i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

 

Gleba :

Wymaga dość żyznych i wilgotnych gleb lekko kwaśnych.

Stanowisko:

Najlepsze jest słoneczne, może również być pół cień (w miejsca silnie zacienione nie należy sadzić.

Sadzenie:

Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale doskonale wygląda też w formie szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 50-70 cm.

Zastosowanie:

Odmiana ta polecana jest szczególnie na formowane oraz nieformowane żywopłoty, szybko tworzy ciemnozieloną zasłonę. Doskonale reaguje na cięcie i formowanie, można tworzyć z niej rzeźby ogrodowe. Stanowi dobre tło dla mieszanych rabat oraz doskonała osłona przed kurzem i hałasem.

 

Share this