Świerk srebrny

Categories: Drzewa iglaste

Pokrój:

Roślina o regularnym, stożkowatym pokroju, zazwyczaj gęsta, osiąga po 30 latach 10-15 m wysokości (w ciągu 10 lat 2-3 m).

 

Igły:

Są zaostrzone, sztywne, bardzo kłujące i ustawione prostopadle do gałązek, dookolnie, na wszystkie strony. Na młodych pędach są zazwyczaj srebrno sine. Z wiekiem rośliny przyjmują coraz bardziej srebrzystoniebieskie zabarwienie!

 

Szyszki :

Zwisające, jasnobrązowe, długości 8-10 cm. Ich łuski są drobne, miękkie i mają szczyty wyraźnie ścięte i nierówno ząbkowane.

Kwiaty:

Świerk kłujący jest przykładem rośliny jednopiennej, a więc na jednym drzewie znajdują się kwiaty męskie oraz żeńskie. Te pierwsze w odcieniach brązu i żółci, a drugie w szczytowej partii drzewa, różowawe.

Wymagania:

Świerk kłujący jest drzewem bardzo wytrzymałym na niskie temperatury i na susze. Odznacza się również wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze rośnie w miastach.

Występowanie:

Naturalne stanowiska świerka srebrnego występują w Ameryce Północnej m.in. w Górach Skalistych.

 

Stanowisko:

Bardzo źle znosi zacienienie i powinien być sadzony tylko w miejscach słonecznych. W cieniu wszystkie typy o srebrnych lub niebieskawych igłach mają gorszą barwę.

 

Gleba:

Najlepiej próchnicze i wilgotne, lecz poradzi sobie także na bardziej piaszczystym podłożu, ale wówczas należy pamiętać o jego podlewaniu- przede wszystkim po posadzeniu.
Zastosowanie:

Nasadzenia pojedyncze, kompozycje ogrodowe, szpalery oraz jako bożonarodzeniowa choinka.

Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Warszawa - Wojciech Mierzejewski

Share this